Komunikat

Informujemy, że w dniu 31 maja ekspozycja oraz biura Muzeum będą nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa czasowa "Wyjątkowe Igrzyska"
W przededniu inauguracji III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 - 20 czerwca 2023 roku - w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie została otwarta wystawa czasowa zatytułowana „Wyjątkowe Igrzyska”. Prezentujemy na niej areny oraz symbole tej sportowej imprezy, którą należy zaliczyć do jednej z największych i najbardziej prestiżowych, jakie do tej pory zorganizowano w naszym kraju oraz przypominamy historię występów reprezentantów Polski w dwóch poprzednich edycjach - w Baku (2015) i Mińsku (2019). 

Na wystawie znalazły się unikatowe obiekty związane z III Igrzyskami Europejskimi Kraków-Małopolska 2023, które w dużej mierze otrzymaliśmy dzięki uprzejmości organizatorów, w tym m.in. pochodnia, maskotki - smok „Krakusek” i salamandra „Sandra” - pamiątkowe medale i odznaka, a także przekazany przez PKOl oficjalny dres polskiej reprezentacji czy znaczek pocztowy, przygotowany na tę okazję przez Pocztę Polską. Nie brakuje również pamiątek z poprzednich edycji tej prestiżowej imprezy.

Otwarcie wystawy „Wyjątkowe Igrzyska” zaszczycili swoja obecnością m.in. sekretarz generalny PKOl Marek Pałus oraz złota medalistka I Igrzysk Europejskich Baku 2015, Angelika Wątor. Szablistka, która właśnie szykowała się do startu w tegorocznej edycji tej imprezy, przekazała do zbiorów naszego Muzeum trofeum wywalczone w stolicy Azerbejdżanu oraz używaną wówczas przez nią kamizelkę magnetyczną. Liczymy, że podobnie będzie również po tegorocznych Igrzyskach Europejskich, gdy pani Angelika powtórzy swój sukces sprzed ośmiu lat. Mamy także nadzieję, że jej śladem pójdą też inni polscy sportowcy…

Wystawę „Wyjątkowe Igrzyska” przygotowała Marta Marek we współpracy z Jackiem Wiśniewskim, a projekt graficzny plansz opracował Maciej Przybyszewski. Jest prezentowana na Ścianie Chwały Polskiego Sportu i Olimpizmu na ekspozycji stałej Muzeum (II piętro).

Wystawa będzie czynna do lipca 2023 r.