Komunikat

W dniach 01-15 sierpnia ekspozycja stała Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie czasowo zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu. Przepraszamy za utrudnienia.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystawa poświęcona Kazimierzowi Górskiemu w Sejmie RP
We wtorek, 8 marca 2022 roku, w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbył się wernisaż wystawy w hołdzie śp. Kazimierzowi Górskiemu. Ekspozycja jest podsumowaniem obchodów jubileuszu setnej rocznicy urodzin Trenera Tysiąclecia.

Udział w wydarzeniu wziął Piotr Zgorzelski Wicemarszałek Sejmu RP, który przypomniał drogę sportową i trenerską Górskiego, w tym mistrzostwo olimpijskie w Monachium w 1972 r., dwa lata później trzecie miejsce na mistrzostwach świata i w 1976 r. trzecie miejsce na kolejnych igrzyskach w Montrealu. „Taka mistrzowska triada, której później już nie było. Za to wszystko dziękujemy panu Kazimierzowi oraz jego wychowankom ze złotej drużyny, z których są z nami dzisiaj Andrzej Strejlau i Jerzy Kraska” - dodał Piotr Zgorzelski. Gościem wernisażu był Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki, który wspomniał że w tym roku przypada 50 rocznica zdobycia złotego medalu olimpijskiego w Monachium przez zespół Górskiego. Wystawą chcemy uczcić pamięć wielkiego trenera, przypomnieć jego postać. Ja, choć jestem za młody aby pamiętać czasy wielkich sukcesów tej drużyny, z sentymentem zawsze myślę o tych czasach.

Na wystawę składa się 20 plansz, na których ukazana jest historia Kazimierza Górskiego. Ekspozycja przedstawia jego karierę piłkarską i trenerską od Lwowa - miasta jego urodzenia - poprzez największe sukcesy reprezentacyjne i klubowe, aż po dom w Warszawie. Wystawa w 2021 r. była prezentowana m.in. we Lwowie i Łucku na Ukrainie. Za jej organizację odpowiada Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wraz z Fundacją Kazimierza Górskiego.