Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wojciech Mikołaj Zabłocki 1930-2020
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy dzisiejszą wiadomość o śmierci Profesora Wojciecha Zabłockiego, w przeddzień 90 urodzin, które planowaliśmy uroczyście świętować w Muzeum.

Nestor polskich olimpijczyków, uczestnik czterech Igrzysk i zdobywca trzech medali olimpijskich w szabli drużynowo (Melbourne 1956; Rzym 1960; Tokio 1964), dziewięciokrotny uczestnik Mistrzostw Świata (1953–1963), a w latach 1959–1963 zwycięzca w turniejach drużynowych. Pierwsze nauki szermiercze pobierał w Międzyszkolnym KS w Katowicach (od 1946), w czasie studiów zawodnik  Budowlanych Kraków (1949-1956), Krakowskiego Klubu Szermierzy (1957–1958) oraz Marymontu Warszawa (1961–1965).  Jednak w  historii polskiego sportu jest wymieniany jako najzdolniejszy uczeń węgierskiego trenera Janosa Keveya, który trenował polskich szermierzy w latach 1947-1958, a indywidualne mistrzostwo świata juniorów zdobyte przez Wojciecha Zabłockiego w 1953 roku było wielkim sukcesem Keveya.

Profesor, wykładowca akademicki, pisarz, autor kilkunastu publikacji na tematy architektoniczne i sportowe, prezes i przewodniczący organizacji sportowych i artystycznych, architekt, autor wielu projektów, do najbardziej znanych należą: hale sportowe AWF w Warszawie, ośrodki sportowe w Koninie i Puławach, sale sportowe w Głogowie i Choszcznie: kompleks olimpijski w Latakii (Syria), tor kolarski w Pruszkowie.  

Profesor Zabłocki opracował koncepcję nowej siedziby Muzeum, planowanej na terenach w pobliżu Stadionu Narodowego oraz był pomysłodawcą zajęć dla studentów architektury polegających na zaprojektowaniu budynku muzeum sportu. Najciekawsze projekty były prezentowane na wystawach w Centrum Olimpijskim.

Akwarelista, uczeń Ludomira Ślendzińskiego i Tadeusza Brzozowskiego, znawca białej broni, członek międzynarodowych organizacji, między innymi „Art of the Olympians”, działacz olimpijski…

Zdyscyplinowany, pracowity, popularny, lubiany, szybko dał się poznać (zarówno kolegom, jak i rywalom) jako sportowiec dżentelmen. Umiał też, jak mało kto, pogodzić  uprawianie sportu ze studiami i pracą zawodową. Nie zaniedbując żmudnego i absorbującego treningu, nie obniżając swojej wysokiej klasy szermierczej, ukończył z wyróżnieniem architekturę, aby później, w pracy zawodowej (i nie tylko) także błysnąć nieprzeciętnym talentem i zasłużyć na miano człowieka Renesansu.

(B. Tuszyński)

Laureat wielu odznaczeń i nagród, w tym orderu Kalos Kagathos , który otrzymał w pierwszej grupie nagrodzonych w roku 1985, laureat Wawrzynu Olimpijskiego (1969 – srebro; 1980 – brąz; 2016 – złoto) oraz wielu nagród i wysokich odznaczeń państwowych.

Przyjaciel i Darczyńca Muzeum, uhonorowany tytułem Wielki Darczyńca Muzeum (2020), przekazał większość swoich trofeów sportowych oraz wiele prac malarskich, przewodniczący Rady Muzeum w latach 2006–2019, a następnie jej Honorowy Przewodniczący. Dyrektorzy i pracownicy MSiT współpracowali z Nim na forum Polskiego Komitetu Olimpijskiego i w Polskiej Akademii Olimpijskiej, której prezesem był w latach 1993–2001. Muzeum było także organizatorem kilku wystaw autorskich, promocji książek i wieczorów autorskich, a także pojedynków szermierczych.

Zawsze służył nam radą i wsparciem, będziemy Go wspominać jako wyjątkowego przyjaciela, wybitnego sportowca, nieprzeciętny talent. Cześć Jego pamięci…

 

Dzięki uprzejmości TVP Sport i red. Krzysztofa Miklasa zapraszamy do obejrzenia jednego z ostatnich programów z udziałem Wojciecha Zabłockiego z cyklu "Biało-Czerwoni. Historie Niezwykłe". Film został zrealizowany w naszym Muzeum oraz na Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Film Biało-Czerwoni. Historie Niezwykłe - Wojciech Zabłocki

Film Biało-Czerwoni. Historie Niezwykłe - Wojciech Zabłocki