Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

XXVI Przegląd Filmów Alpinistycznych

W dniach 10-12 maja br. odbył się XXVI Przegląd Filmów Alpinistycznych. W piątek na inaugurację PFA został zorganizowany przegląd małych form filmowych,  gdzie zaprezentowano piętnaście najciekawszych filmów wybranych przez jury. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń autorów filmów krótkometrażowych i etiud filmowych wyreżyserowanych zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. W czasie oficjalnego otwarcia PFA Aleksandra Czechowicz Woźniak, wicedyrektor Muzeum Sportu i Turystyki wraz z Katarzyną Masny wręczyły pamiątkowe statuetki autorom wyróżnionych filmów. Pierwsze miejsce zajęła Julia Popławska za film „Miejsce”, drugie miejsce w konkursie przypadło Szymonowi Rzankowskiemu autorowi filmu „Freeride Part”, zaś trzecie miejsce zdobył Józef Krzeptowski za film o Annie Tybor. W czasie otwarcia PFA można było obejrzeć wystawę fotogramów przedstawiających wyprawę trekkingową pod Everest, autorstwa Bartłomieja Zborowskiego. Na zakończenie pierwszego dnia Przeglądu odbyła się projekcja filmu „Jurek” oraz spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

Po raz pierwszy historii drugi i trzeci dzień PFA zostały zorganizowane poza siedzibą Muzeum w salach Akademii Sztuk Pięknych. W czasie pięciu bloków tematycznych zaprezentowano kilkanaście filmów i spotkań z reżyserami m.in. „K2. Dotknąć Nieba” Elizy Kubarskiej; „Dreamland” Stanisława Berbeki; czy „Dwoje na K2” Dariusza Załuskiego. O swoich doświadczeniach z alpinizmem, trekkingiem i wspinaczką opowiadali m.in. Krzysztof Wielicki, Anna Pietraszek, Marcin Mentel.

Anna Kamińska i Elżbieta Sieradzińska, autorki książek o Wandzie Rutkiewicz, wspominały patronkę Przeglądu Filmów Alpinistycznych.

Dziękujemy sponsorom, partnerom i patronom medialnym XXVI PFA. Do zobaczenia za rok !

 
 

Patroni, Sponsorzy, Partnerzy