Komunikat

Informujemy, że w dniu 31 maja ekspozycja oraz biura Muzeum będą nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

       Miłym akcentem i tradycją Przeglądów Filmów Alpinistycznych jest przekazywanie przez ich uczestników do zbiorów Muzeum pamiątek związanych z historią polskiego alpinizmu.

       W bieżącym roku, w czasie uroczystego otwarcia XXII PFA:

       1. Anna Okopińska /pierwsza Polka na ośmiotysięczniku, Gasherbrum II, 12.08.1975 r. przekazała tablicę upamiętniającą umieszczenie gwiazdy Wandy Rutkiewicz w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie, podczas 15. edycji Alei Gwiazd Sportu 28.06.2014 roku.

       2 .Janusz Onyszkiewicz wzbogacił zbiory Muzeum o sprzęt alpinistyczny /kask i karbidówkę/ z lat sześćdziesiątych, używany przez niego w czasie wypraw do Jaskini Śnieżnej a także o buty z wyprawy w Gasherbrumy z 1975 roku.

       3.. Leszek Cichy i Janusz Janowski /twórca Kolosów/ decyzją Kapituły Kolosów 2014 przekazali do Muzeum Super Kolosa przyznanego Januszowi Kurczabowi za całokształt dokonań, który miał być wręczony Laureatowi na XVII Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Niestety Janusz Kurczab nie odebrał już tej prestiżowej nagrody. Zmarł 11.04. 2015 r. W zbiorach Muzeum nie mamy jeszcze takiej wspaniałej statuetki - Kolosa, ważącej prawie 10 kg . Będzie ona cennym eksponatem, przypominającym nam postać wybitnego alpinisty, szermierza, olimpijczyka i popularyzatora historii polskiego alpinizmu.

       Muzeum serdecznie dziękuje Darczyńcom za wspaniałe eksponaty i za uświetnienie opowieściami o nich uroczystości otwarcia XXII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.