Komunikat

Informujemy, że w dniu 31 maja ekspozycja oraz biura Muzeum będą nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

       W środę, 13 maja, w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwarta została wystawa karykatur Jozefa Hrušovskiego pt. „Słynni polscy sportowcy”, przygotowana wspólnie przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Instytut Słowacki w Warszawie. Na wystawie prezentowanych jest 20 karykatur wielkich postaci polskiego sportu lat 60., 70. i 80. – m.in. Ireny Szewińskiej, Ryszarda Szurkowskiego, Władysława Kozakiewicza, Grzegorza Laty czy Zbigniewa Bońka. Ekspozycję wzbogacają pochodzące ze zbiorów Muzeum eksponaty związane ze sportowcami przedstawionymi na rysunkach.

       Uroczystego otwarcia wystawy, wspólnie z Dyrektorem MSiT Tomaszem Jagodzińskim i Dyrektorem IS Milanem Novotnym, dokonali autor karykatur Jozef Hrušovski oraz bohaterka jednej z prac Irena Szewińska. Podczas wernisażu oboje podpisywali rysunki ze swoim wizerunkiem.

       Jozef Hrušovský należy do najwybitniejszych słowackich karykaturzystów portretujących rodzimych i zagranicznych sportowców. Jego archiwum mieści około 20 000 rysunków, do dziś opublikował 30 000 z nich. Po jego rysunki sięgały prestiżowe pisma krajowe, a także zagraniczne sportowe media w Polsce, Austrii, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Skandynawii i byłej Jugosławii.

       Do najwybitniejszych dzieł Jozefa Hrušovskiego należą grupowe portrety czechosłowackich mistrzów świata z 1976 r. (Katowice) w hokeju na lodzie, czechosłowackich mistrzów Europy w piłce nożnej z 1976 r. (Belgrad), czechosłowackich mistrzów olimpijskich w piłce nożnej z 1980 r. (Moskwa), czy słowackich mistrzów świata w hokeju na lodzie z 2002 r. (Göteborg).

       Dla jego karykatur szkicowanych prostą, pewną, lekką i zawsze tylko czarną kreską charakterystyczna jest wyraźna, rysowana z profilu twarz i jej specyficzne cechy, bez niepotrzebnych i przypadkowych detali. Do zarysu postaci Jozef Hrušovský dorysowuje symbole dyscypliny, którą sportowiec reprezentuje, dzięki czemu imponująca kompozycja zyskuje element humorystyczny.

       Wystawę można oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki do końca maja br.