Komunikat

W dniach 01-15 sierpnia ekspozycja stała Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie czasowo zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu. Przepraszamy za utrudnienia.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Podczas 15. Pikniku Olimpijskiego 7 czerwca br. została otwarta edukacyjna ścieżka biegowa im. Jana Mulaka – twórcy legendarnego „Wunderteamu”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele: Rady Dzielnicy Żoliborz, PKOl-u oraz Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia urodzin Jana Mulaka.

W uroczystości udział wzięli m.in. Irena Szewińska, multimedalistka olimpijska, Krzysztof Bugla, burmistrz dzielnicy Żoliborz oraz dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński.
O wybitnym trenerze lekkoatletycznym mówił Dariusz Goździak, złoty medalista igrzysk olimpijskich z Barcelony.

Jan Mulak jeden z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego sportu, współtwórca legendarnego lekkoatletycznego „Wunderteamu” z lat 50. i 60. XX wiek. Specjalizował się w szkoleniu średnio i długodystansowców. To pod okiem Jana Mulaka dojrzewały talenty medalistów najwybitniejszych zawodów i rekordzistów świata – Zdzisława Krzyszkowiaka, Jerzego Chromika, Kazimierza Zimnego, Zbigniewa Makomaskiego. W latach 70. i 80. angażował się także w reformowanie i propagowanie masowego sportu młodzieżowego. Sport nie był jedynym polem życiowej aktywności Mulaka – przez wiele lat związany z PPS, podczas II wojny światowej działał w konspiracji, walczył w Powstaniu Warszawskim. W III RP sprawował mandat senatora, na inauguracyjnym posiedzeniu Senatu w 1993 roku był Marszałkiem Seniorem.

Na zakończenie uroczystości grupa dzieci z UKS Żoliborz przebiegła rundę honorową po nowo otwartej ścieżce biegowej.